15. Festiwal Tradycji
i Awangardy Muzycznej
KODY

24-28 maja 2023

PROGRAM - WALENTYNOWICZ: WOŁEK / FERRARI

WALENTYNOWICZ: WOŁEK / FERRARI

15 Maja 2021 / Sobota / 18:00

Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12

Wykonawcy:

Małgorzata WALENTYNOWICZ – fortepian

Krzysztof WOŁEK – live electronics

Jakub BABCZYŃSKI – ilustracje

 

Program:

Krzysztof WOŁEK – Flat Surfaces / prawykonanie

Luc FERRARI – Collection de petites pièces ou 36 Enfilades pour piano et magnétophone

 

* Wydawcą utworów Krzysztofa Wołka jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Recial prezentujący cykl Luca Ferrari’ego oraz premierowe dzieło Krzystofa Wołka wykona jedna z najważniejszych postaci współczesnego fortepianu – solistka zespołu Ensemble Garage – Małgorzata Walentynowicz.

KRZYSZTOF WOŁEK – FLAT SURFACES

Tytuł utworu Flat Surfaces (eng. Płaskie Powierzchnie) odnosi się do sposobu wykorzystania materiału muzycznego, który w znacznie mniejszym stopniu jest poddawany typowym muzycznym transformacjom a raczej pokazany jest na zasadzie serii nieruchomych kliszy przedstawiających indywidualne wydarzenia akustyczne. W utworze dźwięk fortepianu jest przekształcony przez komputer i wysyłany zarówno do czterech głośników umieszczonych pod fortepianem jak i do przetwornika wprowadzającego w drgania płytę rezonansową instrumentu. To nietypowe rozmieszczenie głośników ma na celu interakcję fortepianu z przestrzenią akustyczną w której ściany sali koncertowej mają aktywny wpływ na ruch dźwięku w przestrzeni a przetwornik w fortepianie tworzy interferencję z brzmieniami strun wprowadzanymi w drania zarówno za pomocą tradycyjnych metod wykonawczych jak i za pomocą urządzeń elektronicznych.  Flat Surfaces został napisany specjalnie dla Małgorzaty Walentynowicz ze szczególnym podziękowaniem dla Festiwalu KODY za umożliwienie premiery utworu w maju 2021 roku.

LUC FERRARI – COLLECTION DE PETITES PIECES OU 36 ENFILIADES POUR PIANO ET MAGNETOPHONE

„Zaczynają się i od razu się kończą. Czasami nawet się nie zaczynają, nie mają początku. Czy to suita? Chyba raczej przedstawienie. Czy to sen, który nigdy się nie kończy, albo który zawsze zaczyna się od nowa? I te pomysły, które mijają tak szybko i pokusa wykorzystania już istniejących pomysłów, a potem przyjemność z ich przekształcania w tematy, które nadają rytm nowej podróży. W końcu z tych małych kawałków powstają duże…”

LUC FERRARI

„Wykonywałem prace, które w większym lub mniejszym stopniu odchodziły od czysto muzycznych  kwestii. Niektóre z nich powstają w wyniku dotyku różnych gałęzi należących do jednego drzewa. Chodzi o próbę wyrażenia przemijających idei, uczuć i intuicji przy użyciu różnych środków, obserwację codziennego życia we wszystkich jego przejawach, niezależnie od tego, czy są  społeczne, psychologiczne czy sentymentalne. Może się to objawiać w postaci tekstów, partytur instrumentalnych, kompozycji elektroakustycznych, reportaży, filmów, teatru muzycznego i tak dalej. ”

Luc Ferrari urodził się w 1929 roku w Paryżu.

Już to pierwsze zdanie wprawia go w zadumę: czy na pewno w 1929?

Napisał szereg autobiografii, w których fałszował dane. Pisanie doprowadza go do obłędu, nie należy go o to pytać. A ponieważ nie miał odwagi się odmłodzić, dodał sobie lat. W ten sposób w obiegu krąży mnóstwo fałszywych danych, co kiedyś go bawiło. Dziś bawi go to dużo mniej.

Następne: urodził się w Paryżu. Myśli nad tym intensywnie: w Paryżu!

Zastanawia się, kim by się stał, gdyby urodził się w małej wiosce swojego ojca, na Korsyce. Zastanawia się, kim by był, gdyby urodził się w Marsylii, mieście, gdzie urodziła się jego matka. Zastanawia się, co by się z nim stało, gdyby urodził się we Włoszech, kraju jego przodków.

Na te pytania nie ma odpowiedzi.

– L. F., listopad 1994 –

MAŁGORZATA WALENTYNOWICZ

Występowała podczas najbardziej cenionych festiwali muzyki współczesnej: Ultraschall, MaerzMusik, Heroines of Sound w Berlinie, festiwalu Warszawska Jesień, Acht Brücken w Kolonii, Klangspuren w Innsbrucku, Musica Strasbourg, Rainy Days w Luksemburgu, Letnich Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt, SPOR w Aahrus, KLANG, ISCM World New Music Days, Huddersfield Contemporary Music Festival, Musica Electronica Nova i Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Sacrum Profanum, Tzlil Meudcan w Tel Awiwie. Jest laureatką I Nagrody 37. edycji Gaudeamus Interpreters Competition w Amsterdamie oraz I Nagrody w konkursie The Yvar Mikhashoff Trust for New Music w Buffalo (NY, USA). Otrzymała nagrodę Letnich Kursów Nowej Muzyki w Darmstadt za doskonałość interpretacji, a także nominację do Classical: NEXT Innovation Award w Rotterdamie. Często i chętnie wykonuje utwory napisane na fortepian, dźwięki elektroniczne, samplery i elementy wizualne – wideo, fotografię, rzeźbę, rysunek. Wykonuje także kompozycje z elementami teatru muzycznego i sztuki perfomance. Współpracuje z międzynarodowym gronem artystów wizualnych – Dorotą Walentynowicz, warped type, Muetze Media oraz z zespołami muzycznymi – Ensemble Garage z Kolonii, The New European Ensemble z Hagi, Opera Lab z Berlina.

KRZYSZTOF WOŁEK

Krzysztof Wołek (ur. 1976 w Bytomiu) jest kompozytorem, improwizatorem oraz twórcą instalacji multimedialnych. Jest zaangażowany w promocję współczesnej muzyki akustycznej, elektroakustycznej jak i sztuki multimedialnej. Krzysztof Wołek jest profesorem kompozycji jak i dyrektorem Studia Muzyki Elektronicznej w University of Louisville w USA. Kompozytor jest również członkiem komisji programowej Festiwalu „Warszawska Jesień”, członkiem jury nagrody Muzycznej Grawemeyera, a w latach 2008-2015 był dyrektorem festiwalu muzyki współczesnej Uniwersytetu w Louisville. Krzysztof studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Królewskim Konserwatorium w Hadze. W 2007 roku ukończył studia doktoranckie w zakresie kompozycji i muzyki komputerowej w University of Chicago. Otrzymywał on zamówienia m.in. od takich instytucji jak festiwal „Warszawska Jesień”, Siemens Foundation czy SCI/ASCAP, granty i stypendia z University of Chicago, University of Louisville, oraz stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego utwory otrzymały szereg nagród i wyróżnień, między innymi Prix za Mobile Variations przyznana na Concours Internationaux de Musique et d’Art Sonore Elecroacoustiques w Bourges w 2007 roku. Twórczość Krzysztofa Wołka obejmuje różnorodne spektrum prac od czysto akustycznych utworów muzycznych poprzez muzykę elektroakustyczną, improwizowaną, po różnorodne formy instalacji i prac z pogranicza sztuk multimedialnych. Jego utwory i projekty były przedstawiane na międzynarodowych festiwalach muzyki i sztuki współczesnej w Europie, Ameryce Północnej, Południowej i w Azji.

JAKUB BABCZYŃSKI

Urodzony w 1980 r. twórca komiksów, ilustracji oraz animacji z Gdańska. Autor autorskiej serii „Wyspa Szyszek”, którą tworzy we współpracy ze scenarzystami Tomaszem Kontnym i Piotrem Szulcem. Wykładowca komiksu na uczelniach PJATK i WSB w Gdańsku. Autor i prowadzący licznych warsztatów komiksowych, współorganizator projektu miejskiego: Komiks w Mieście, Miasto w Komiksie: Komiksowy Przewodnik po Dolnym Mieście.  Zdobywca drugiej nagrody na festiwalu MFKiG w Łodzi w 2015 roku za komiks „Charlie Cudak”.

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

*Stowarzyszenie Autorów ZaiKS jest partnerem Festiwalu.

Bilety

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i będą streamingowane na stronie internetowej: www.kody-festiwal.pl oraz w KODOWYM pawilonie (Plac przed Centrum Kultury w Lublinie)

Kontakt

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin

Tel: +48 (81) 466 61 67
Fax: +48 81 466 61 64
E-mail: rozdroza@rozdroza.com

Mapa

© Rozdroża 2024 ― wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności

Organizator:

Patronat:

Mecenasi:

Projekt „BIT20” został dofinansowany z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Działania 2. „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

Skip to content ––