15. Festiwal Tradycji
i Awangardy Muzycznej
KODY

24-28 maja 2023

PROGRAM - AROOJ AFTAB – Love in Exile

AROOJ AFTAB – Love in Exile

24 Maja 2023 / Środa / 19:00

Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)

 

LOVE IN EXILE / premiera polska

Arooj AFTAB – śpiew
Vijay IYER – fortepian, elektronika
Shahzad ISMAILY – bas, syntezator Moog

 

Love In Exile (Miłość na wygnaniu)

Nowy Album Arooj Aftab i towarzyszących jej muzyków kolejny raz potwierdza, że muzyka ma wielką moc przenikania czasu.

Love In Exile zaprasza słuchaczy, by poddali się nieśpiesznie płynącej muzyce. Oszczędne środki wyrazu: fortepian i elektronika (Vijay Iyer), bas i syntezator Moog (Shahzad Ismaily) oraz znakomity wokal wykonany w języku Urdu przez Arooj Aftab budują subtelną i zarazem przenikliwą dramaturgię. Wibrujące melodie fortepianu i poruszający głos, organiczne brzmienie gitary basowej oraz hipnotyczne dźwięki elektroniki – razem tworzą kompozycje o oszałamiającej powadze i pięknie. Love In Exile został nagrany na żywo w nowojorskim studiu, poddany minimalnej edycji, za każdym, kolejnym odsłuchem ujawnia swoiste aspekty wykreowanego świata dźwięków, wzbudzając nowe emocje.

Album początkowo wymyka się jednoznacznym kategoriom. Jest zaskakująco obecny i emocjonalnie szczery. Słuchacza bardziej pochłania sytuacja dźwiękowa niż konkretne melodie. To muzyka, która kreuje płaszczyznę spotkania i bycia wobec świata. Wszystkie odcienie intymności i ufności, które mieszczą się w słowie „miłość”, łączą się tutaj z poczuciem wyobcowania i zarazem oswojeniem z banicją. Wygnańcy pozostają nieskażeni.

Dzieło tria jest pełne wdzięku: gracja i emocje towarzyszą każdemu działaniu. Jest tu jednocześnie głębszy, duchowy sens: piękno, które jest hojne, wolne i spontaniczne, połączone z siłami wyższymi, które tłumaczy i dopełnia. Działając w czasie rzeczywistym, bez wcześniejszych przygotowań, muzycy tworzą wspólnotę chwili, zarówno dla siebie, jak i publiczności. Wspominając swój pierwszy występ, Aftab mówi: „Vijay i Shahzad byli tak wewnętrznie skupieni, że nie było jasne, czy oni robią to, co ja, czy ja robię to, co oni. Byliśmy jak zsynchronizowana ławica ryb.” Światło słoneczne przesączało się przez głęboką wodę, płynne ruchy rozpuszczały indywidualne granice i wzmacniały wspólną energię. Ismaily nazywa to „odprężeniem w kierunku tego, co jest”. Love In Exile to moc muzyki, która nas porusza i zaprasza do miłości.

 

Ten projekt jest dla mnie niezwykle ważny. Tworzenie muzyki z Arooj i Shahzadem wykracza poza cielesne doświadczenie. Mimo, że jestem częścią tego procesu, jednocześnie przyjmuję pozycję zewnętrznego obserwatora. Podziwiam nasze niespieszne, mistyczne kreacje; wydają się one przybywać w pełni ukształtowane spoza nas. Nie mogę się doczekać, aż wszyscy usłyszą, poczują i zaznają tego albumu.
__Vijay Iyer

Nasza muzyka jest procesem. Utwór „To Remain / To Return” ujawnia nie tylko melodię, ale narodziny utworu. Słyszę, jak Shahzad i ja ustanawiamy te obsesyjne powtórzenia, a następnie powoli i delikatnie je przekształcamy, podczas gdy Arooj płynie po nich niczym ciemny Księżyc.
__Vijay Iyer

BIO

Arooj AFTAB – Vijay IYER – Shahzad ISMAILY

Po premierze debiutanckiego albumu w 2018 roku, w Nowym Jorku, Shahzad Ismaily poprosił Arooj Aftab i Vijay Iyer, aby pochylili się nad tym, co właśnie się wydarzyło. „Poczuliśmy to od pierwszej chwili” – wspomina Iyer. „Byliśmy jak zaklęci i niemal w milczeniu powiedzieliśmy: Nie wiem, co się właśnie stało. Ale powinniśmy zrobić to ponownie”. Nie mieli przygotowanego wcześniej materiału; ale silne doznanie emocjonalne zaskoczyła nawet tak doświadczonych współpracowników. Wspólne skupienie na improwizacji pozwoliło im połączyć gitarę basową, fortepian i wokal w zapierający dech w piersiach zjednoczony dźwięk. To była muzyka chwili obecnej. Słowa nie mogły jej nazwać, ale publiczność poczuła ją i dołączyła do emocjonalnej podróży. Otwarcie się na spontaniczne współtworzenie stało się definiującym podejściem zespołu podczas pół tuzina koncertów, które zagrali przed nagraniem debiutanckiego albumu.

Wokalistka Arooj Aftab, pierwsza Pakistanka, która zdobyła nagrodę Grammy, zachwyca publiczność na całym świecie swoimi hipnotyzującymi występami na żywo; geniusz MacArthura i nominowany do nagrody Grammy Vijay Iyer jest jednym z najbardziej wpływowych współczesnych pianistów; wrażliwość i techniczna biegłość multiinstrumentalisty Shahzada Ismaily’ego uczyniły go legendą wśród muzyków takich jak Lou Reed, dla którego był muzykiem sesyjnym. To co wyróżnia wspólne występy tria, to wyjątkowa więź, która przezwycięża indywidualne ambicje i stwarza wyjątkowe, piękne brzmienie. Jednym z istotnych elementów tej harmonii jest sposób, w jaki Aftab traktuje swój głos jako jeden z instrumentów z zespole. „Używam głównie słów, aby wydobyć dźwięk” – mówi. „Nie myślę o opowiadaniu historii.” Głos jako instrument wykorzystujący powietrze (aerofon) współgra z brzmieniem syntezatorów, które wzajemnie przenikają się jak światło słoneczne i cień.

W szerszym ujęciu, poprzez zaufanie do tworzenia w czasie rzeczywistym – i do siebie nawzajem – zespół mógł skutecznie połączyć spontaniczność z nagromadzoną mądrością całego życia w muzyce. Jak mówi Ismaily: „Czuję, jakbyśmy podpowiadali słuchaczom: Żyj tak jak teraz”.

Love In Exile. Troje światowej klasy muzyków, wywodzących się z różnych kultur i doświadczeń muzycznych, spotyka się w Nowym Jorku, aby wybrzmieć jednym głosem. Tak tworzą unikalne performansy muzyczne, pełne ponadczasowego piękna i nagłych zaskoczeń.

Bilety

Bilety: 90 PLN, 70 PLN (ulgowy)

To jedyny płatny koncert podczas tegorocznych, jubileuszowych KODÓW.

Sprzedaż w kasie Centrum Kultury oraz na www.bilety24.pl

Kontakt

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin

Tel: +48 (81) 466 61 67
Fax: +48 81 466 61 64
E-mail: rozdroza@rozdroza.com

Mapa

© Rozdroża 2024 ― wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności

Organizator:

Patronat:

Mecenasi:

Projekt „BIT20” został dofinansowany z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Działania 2. „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

Skip to content ––