16. Festiwal Tradycji
i Awangardy Muzycznej
KODY

20–23 listopada 2024

PROGRAM - NOC TAŃCA: US Orchestra

NOC TAŃCA: US Orchestra

26 Maja 2023 / Piątek / 20:00

Klasztor oo. Dominikanów (Plac Giedroycia)

Wykonawcy:

  • Yaryna DRON – skrzypce prym
  • Serhii POSTOLNIKOV – skrzypce sekund, cymbały
  • Andrii LEVCHENKO – bubon (bęben obręczowy), bas (wiolonczela)

Program:

Noc tańca stanowi stały festiwalowy rytuał. KODY pamiętają, że taniec tradycyjny to jeden z fundamentalnych elementów Festiwalu. Wzmacniający relacje międzyludzkie i pozwalający zanurzyć się w dźwiękach i czasie w sposób cielesny i przez to wszechogarniający.

US ORCHESTRA/ Ukrainska Silska Orchestra – ukraińska orkiestra wiejska /

Kijowskie trio złożone z młodych muzyków-fascynatów muzyki tradycyjnej Ukrainy. Nazwa zespołu to skrót jakim określano kapele zakładane przez ukraińskich imigrantów w Ameryce na początku XX wieku. Muzyka zespołu oddaje bogactwo tradycji różnych stron Ukrainy – od Galicji i Podola po Połtawszczyznę.

Orkiestra, zachowując dawną technikę gry i żywego ducha tej muzyki, gra polki, walce, kołomyjki, kozaki, hucułki i wiele innych. W repertuarze zespołu są także melodie mocno przywołujące ducha muzyki klezmerskiej – choć pochodzące z nagrań dawnych ukraińskich kapel z Podola. Daje to ciekawy wgląd w proces przenikania się muzyki żydowskiej i ukraińskiej tamtych terenów.

Członkowie kapeli od lat poznają tajniki „muzykanckiego fachu” od swoich mistrzów – wiejskich muzyków starszego pokolenia. Repertuar czerpią również z muzycznych archiwów. W instrumentarium zespołu są tradycyjne dla muzyki ukraińskiej instrumenty: skrzypce, bas, bębenek, cymbały. Zespół grał do tańca i koncertował wielokrotnie zarówno w Ukrainie, jak i zagranicą: w Polsce (KODY, Wszystkie Mazurki Świata, Fanfara, Re:Tradycja, Pieśń Naszych Korzeni), Finlandii, Litwie, Grecji, Słowacji, Austrii, Niemczech. US Orchestra wydała dotąd trzy płyty.

 

Yaryna DRON – skrzypce prym

Pochodzi z Monasterzysk na zachodnim Podolu. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie skrzypiec. Jest absolwentką folklorystyki i etnografii na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki. Muzykę tradycyjną Ukrainy zgłębia od 2013 roku. Uczestniczyła w muzycznych badaniach terenowych na zachodnim Podolu, Czernichowszczyźnie, Połtawszczyźnie i w regionie sumskim. Od lat uczy gry na skrzypcach podczas letnich szkół muzyki tradycyjnej organizowanych przez fundację Ryś / Рись oraz w dziecięcymi zespole „Oreli” przy Muzeum Iwana Honczara w Kijowie. Wielokrotnie prowadziła także warsztaty tańca tradycyjnego (m.in. na festiwalach Wszystkie Mazurki Świata oraz Łódź Fabrykancka). Jej pozamuzyczną pasją jest tworzenie biżuterii inspirowanej tradycyjnymi ukraińskimi wzorami.

 

Andrii LEVCHENKO – bubon (bęben obręczowy), bas (wiolonczela)

Muzyk i badacz, budowniczy instrumentów tradycyjnych. Absolwent studiów żydowskich na Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Jego praca magisterska dotyczyła muzyki klezmerskiej Ukrainy – do dziś poszerza swoją wiedzę w tym temacie. Zajmuje się także krajobrazem muzycznym Kijowa początków XX wieku. Współzałożyciel fundacji Ryś / Рись (https://www.facebook.com/Rysproject/), która od 2014 aktywnie działa na rzecz zachowania i popularyzacji muzyki tradycyjnej Ukrainy. Wraz z fundacją zorganizował pierwszą w Ukrainie letnią szkołę muzyki tradycyjnej. Od 2013 nagrywa autentyczną muzykę tradycyjną podczas licznych wyjazdów terenowych. Zbiera melodie i historie muzykantów z Polesia, znad Dniepru oraz z Podola. Wykładowca letnich szkół muzyki tradycyjnej fundacji Ryś / Рись oraz dziecięcego zespołu „Oreli”. Jest twórcą autorskiego kursu poświęconego nauce gry na ukraińskim bębnie obręczowym. Jako jeden z pierwszych zrekonstruował różne rodzaje bębnów spotykanych na terenie Ukrainy. Swoją kolekcję bębnów oraz fotografii prezentuje na stronie https://bubny.in.ua oraz kanale YouTube Bubny in Ukraine. Jest autorem serii podcastów o muzyce ukraińskiej oraz tradycjach muzycznych mniejszości zamieszkujących Ukrainę.

 

Serhii POSTOLNIKOV – skrzypce sekund, cymbały

Oddany badacz ukraińskiej muzyki tradycyjnej. Spędził dużo czasu na badaniach terenowych w Centralnej Ukrainie i Podolu. Pokłosiem ekspedycji są unikalne materiały – w tym nagrania ostatnich żyjących skrzypków i basistów z Połtawszczyzny. Gra na cymbałach, skrzypcach, basetli. Przejął tradycyjny styl i repertuar dzięki spotkaniom z nauczycielami – wiejskimi muzykantami. Od 2001 roku kolekcjonuje, a także buduje dawne instrumenty. Prowadzi warsztaty oraz tworzy kursy gry na tradycyjnych instrumentach, organizuje imprezy z tradycyjną muzyką na żywo. Jako muzyk uczestniczył w wielu dużych europejskich festiwalach, m.in. z zespołami Hulaj Horod, męskiego zespołu śpiewaczego Chornomortsi, Shchuka-Ryba, a od 2017 roku – US Orchestra. Jest nauczycielem dziecięcego zespołu Oreli przy Muzeum Iwana Honczara w Kijowie, wykłada także na letnich szkołach fundacji „Ryś”. Dwukrotny stypendysta polskiego programu stypendialnego Gaude Polonia (2013, 2023). Obecnie jako stypendysta mieszka w Warszawie i zajmuje się zgłębianiem zapisów muzycznych Oskara Kolberga z Rusi Czerwonej.

Bilety

Wstęp wolny

Kontakt

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin

tel: + 48 (81) 466 61 67
fax: +48 81 466 61 64
e-mail: rozdroza@rozdroza.com

Kurator programowy:
Grzegorz Paluch
e-mail: g.palushkin@gmail.com

Koordynatorka produkcji:
Agata Tomasik
tel:
+48 81 466 61 68
e-mail:
a.tomasik@rozdroza.com

Media / Promocja:
Klaudia Olender
tel: +48 81 466 61 68
e-mail: k.olender@rozdroza.com

 

Mapa

© Rozdroża 2024 ― wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności

Organizator:

Patronat:

Mecenasi:

 

Skip to content