15. Festiwal Tradycji
i Awangardy Muzycznej
KODY

24-28 maja 2023

PROGRAM - STRUG: PIEŚNI MIŁOSNE PUSZCZY ZIELONEJ

STRUG: PIEŚNI MIŁOSNE PUSZCZY ZIELONEJ

12 Maja 2021 / Środa / 18:00

Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie  / ul. Peowiaków 12

Wykonawcy:

Adam STRUG

 

Program:

PIEŚNI MIŁOSNE PUSZCZY ZIELONEJ

PIEŚNI MIŁOSNE PUSZCZY ZIELONEJ

Po północnej stronie Narwi, w jej środkowym biegu, żyją Kurpie Zieloni. Zachowała się wśród nich najstarsza forma mazurzenia – gwarowego i muzycznego. W pieśniach tamtejszych odnajdujemy skale muzyczne wcześniejsze, niż powszechnie dziś używana skala dur-moll. W warstwie literackiej są to głównie liryki miłosne. W koncercie Adama Struga usłyszymy najpiękniejsze pieśni kurpiowskie, będące dziełem anonimowego geniuszu muzycznego i literackiego. Realistyczna antropologia owych śpiewanych całości, w połączeniu z naturalną, do bólu chropawą emisją wokalną, czynią z wykonań Struga niezawodny wyciskacz łez.

ADAM STRUG

Śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej. W latch 2017 – 2019 prowadził audycję „Muzyczna podróż po Polsce” na antenie radiowej Jedynki. Od 2019 do 2021 był gospodarzem czwartkowych edycji Magazynu Kultury Ludowej „Źródła” w radiowej Dwójce. Od 2020 roku w TVP3 Warszawa prowadzi cotygodniowy, interdyscyplinarny program „Owszem Mazowsze”.

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

*Stowarzyszenie Autorów ZaiKS jest partnerem Festiwalu.

Bilety

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i będą streamingowane na stronie internetowej: www.kody-festiwal.pl oraz w KODOWYM pawilonie (Plac przed Centrum Kultury w Lublinie)

Kontakt

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin

Tel: +48 (81) 466 61 67
Fax: +48 81 466 61 64
E-mail: rozdroza@rozdroza.com

Mapa

© Rozdroża 2024 ― wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności

Organizator:

Patronat:

Mecenasi:

Projekt „BIT20” został dofinansowany z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Działania 2. „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

Skip to content ––