2 Września 2020 / Środa / 18:00
Sala Koncertowa Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
proMODERN – sekstet wokalny muzyki współczesnej
Marta CZARKOWSKA – sopran
Ewa PUCHALSKA – mezzosopran
Ewelina RZEZIŃSKA – mezzosopran
Aleksander REWIŃSKI – tenor
Krzysztof CHALIMONIUK – baryton
Piotr PIERON – bas
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marek WRONISZEWSKI – dyrygent
Michał BEREZA – projekcja dźwięku
Beata CHWEDORZEWSKA – opieka reżyserska
Jerzy KORNOWICZ – Fantomy – performance 1 / Zamówienie Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY // PREMIERA
Krzysztof PENDERECKI – Ecloga VIII
Rafał RYTERSKI – Interludium #1
Jagoda SZMYTKA – sky-me, type-me
Rafał RYTERSKI – Interludium #2
Wojciech BLECHARZ – Comfort Zone
Jerzy KORNOWICZ – Fantomy – performance 2 / Zamówienie Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY // PREMIERA
Rafał RYTERSKI – Interludium #4
Witold LUTOSŁAWSKI – Lord Tennyson Song
Rafał RYTERSKI – Interludium #5
Zygmunt KRAUZE – Copernicus – Our Planet [Kopernik – Nasza Planeta] / Zamówienie ARTE Fundacja Kultury i Edukacji na Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY // PREMIERA
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w sieci”.
Współpraca: ARTE Fundacja Kultury i Edukacji, Fundacja Fabryka Dźwięku, Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Niezwykła kolekcja świeżych brzmień i narracji w utworach najnowszych autorstwa Jagody Szmytki i Wojciecha Blecharza zamówionych i prezentowanych przez zespół proMODERN. Z przypomnieniem legendarnego utworu Ecloga VIII Krzysztofa Pendereckiego w nowej wersji obsady wykonawczej i wydobyciem z mroków małej wiedzy o istnieniu takiego utworu uroczej miniatury Witolda Lutosławskiego Lord Tennyson Song. Frapujące i rozszerzające pole dźwiękowe i skojarzenia kulturowe interludia Rafała Ryterskiego – to także zamówienie proMODERN. Improwizowane performance Jerzego Kornowicza i muzyków orkiestry Iuventus. I „danie główne”: premiera utworu Zygmunta Krauzego Copernicus – Our Planet. Odwołanie do indywidualnej i zbiorowej przytomności i racjonalności – przez cytaty z Mikołaja Kopernika i słów zaczerpnięte z tekstów porozumienia Paryskiego Szczytu Klimatycznego. Muzyka i myśl wobec globalnych zagrożeń dla klimatu i – to już w domyśle – innych destruktywnych działań człowieka. Kolejny ważny głos kompozytora w sprawach wspólnych.
proMODERN SEKSTET WOKALNY MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ
Zespół specjalizuje się w interpretacji utworów muzyki współczesnej. Prawykonał 38 utworów przede wszystkim kompozytorów polskich. Zespół powstał w 2012 roku i od tego czasu wystąpił na wielu międzynarodowych festiwalach, na scenach większości polskich filharmonii.
proMODERN zdobył pięć nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk: w 2015 roku za swoją debiutancką płytę Where are you. Pieces from Warsaw oraz w 2018 roku za drugi krążek proMODERN shakespired, który ukazał się w grudniu 2017 roku. W 2020 roku proMODERN zdobył kolejnego Fryderyka w kategorii „Album Roku Muzyka Współczesna” za płytę Comfort zone. W 2018 roku proMODERN otrzymał nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku” za kreację Stimmung K. Stockhausena podczas Festiwalu KODY w Lublinie.
POLSKA ORKIESTRA SINFONIA IUVENTUS IM. JERZEGO SEMKOWA
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus powstała z inicjatywy Jerzego Semkowa, jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich. Utworzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na mocy rozporządzenia z 1 października 2007 r. jest państwową instytucją artystyczną.
Głównym jej celem jest stworzenie młodym muzykom szansy na artystyczny debiut orkiestrowy i przygotowanie ich do pracy w podobnych zespołach zawodowych. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci akademii muzycznych, którzy nie ukończyli 30 lat.
Sinfonia Iuventus współpracowała z wieloma uznanymi dyrygentami, takimi jak: Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Antoni Wit, John Axelrod, Charles Dutoit, Nicolae Moldoveanu, Juozas Domarkas, Michaił Jurowski, Tadeusz Kozłowski. W 2018 r. Orkiestra obchodziła jubileusz dziesięciolecia działalności artystycznej, a podczas koncertu 8 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie oficjalnie przyjęła imię Jerzego Semkowa.
MAREK WRONISZEWSKI
Zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Związany z tą instytucją od października 2017 r., początkowo jako asystent dyrygenta, następnie kierownik orkiestry.
Asystował wielu wybitnym dyrygentom, takim jak: Michaił Jurowski, Gabriel Chmura, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tadeusz Kozłowski, Andrzej Boreyko, Piotr Gajewski. Współpracuje także z wieloma solistami, m.in. Zakhar Bron, Vadim Repin, Piotr Pławner, Kevin Kenner, Krzysztof Meisinger, Klaudiusz Baran, Joanna Marcinkowska.
Współpracuje z Filharmonią Śląską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Lubelską, Filharmonią Świętokrzyską, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W 2017 r. został uhonorowany Medalem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „za zasługi dla muzyki polskiej”.
ZYGMUNT KRAUZE
Kompozytor i pianista. Swoją twórczość dzieli na cztery kategorie: pierwsza to muzyka unistyczna inspirowana malarstwem Władysława Strzemińskiego, druga – kompozycje przestrzenne, wykonywane w specjalnie konstruowanych wnętrzach, trzecia – „muzyka o muzyce”, charakteryzująca się obecnością aluzji i cytatów, czwarta natomiast to subiektywna, głęboko ekspresyjna „muzyka powrotu do korzeni”.
Jest autorem 7 oper i ponad 100 kompozycji orkiestrowych, kameralnych i solowych. Jako koncertujący pianista występuje na najważniejszych estradach Europy, obu Ameryk i Azji. Prowadzi kursy mistrzowskie i wykłady na uczelniach w Japonii, Korei Południowej, Chinach, USA i wielu krajach Europy.
Został odznaczony m.in. francuskim Orderem Narodowym Legii Honorowej (2007) oraz tytułem Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres (1984), a w Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”(2010). Jest członkiem honorowym Związku Kompozytorów Polskich, Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, Polskiego oraz Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnego.
JERZY KORNOWICZ
Kompozytor, pianista improwizator, pedagog, animator i działacz muzyczny, urodzony w 1959 roku w Lublinie. Studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Warszawie u Tadeusza Bairda i Mariana Borkowskiego oraz w Konserwatorium Królewskim w Hadze u Louisa Andriessena.
Autor muzyki wielu gatunków – twórca interdyscyplinarny. Jego utwory ze sfery muzyki komponowanej były wykonywane w kilkudziesięciu krajach przez czołowe orkiestry, zespoły i solistów. Nagrania tych utworów ukazały się na płytach wydanych przez BBC Music, Signum Classic, Polskie Nagrania, Acte Préalable, Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA i Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Jako kompozytor wyróżniony m.in. na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO, nominowany do nagrody Opus i nagrody Musica Nova. Inicjator powstania grupy muzyki improwizowanej Kawalerowie Błotni, z którą koncertował w wielu krajach.
Zaangażowany w tworzenie i programowanie wydarzeń muzycznych, m.in. jako komisarz Festiwalu Audio-Art w Warszawie, inicjator i koordynator cyklu koncertów „Generacje”, cyklu koncertów w szkołach warszawskich „Akademia dźwięku”, autor programu animacji muzycznej w szkołach Stowarzyszenia Kultury i Edukacji w Warszawie, pomysłodawca i organizator corocznych artystycznych warsztatów wolnej improwizacji pod nazwą „Ogólnopolski skup dźwięków nowych i używanych” oraz współtwórca i komisarz artystyczny Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie. W latach 2003–15 prezes Związku Kompozytorów Polskich. Inicjator rozwiązań publicznych służących społecznemu obiegowi muzyki. Współinicjator powstania Europejskiego Porozumienia Kompozytorów i Autorów w Brukseli i Stowarzyszenia Kreatywna Polska, zrzeszającego polskie środowiska twórcze i przemysły kreatywne, którego to stowarzyszenia jest prezesem.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wejściówki, dostępne do odbioru w kasie Centrum Kultury w Lublinie od poniedziałku do czwartku w godz. 12.00-17.00.