15. Festiwal Tradycji
i Awangardy Muzycznej
KODY

24-28 maja 2023

PROGRAM - Laibach / Polonia

Laibach / Polonia

12 Maja 2019 / Niedziela / 19:00

Sala operowa Centrum Spotkania Kultur

Laibach (SLO)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej (UA)
Chór „Gloria” (UA)
Filip Rathé – dyrygent

Prapremiera. Na podstawie Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika.

Koncert nieprawdopodobny. Nie ma niczego estetycznie wspólnego pomiędzy mocną, drapieżną muzyczną kreską Laibacha i subtelnym, klasycyzującym, misternym w strukuralanych układach Andrzejem Panufnikiem – jeszcze jednym migrancie kultutrowo-politycznym na tegorocznych Kodach. W dodatku w jego dziele szczególnum – Sinfonia Sacra. A jednak … Po pierwsze: nie wiemy jak Laibach to zrobi – widomo, premiera. Po drugie: nic tak naszej tęsknoty do piękna i harmonii nie wzmacnia jak trzy łyki rzeczywistości. Boże święty, czy te fotele mają pasy?

Projekt „Polonia” legendarnej awangardowej słoweńskiej grupy Laibach jest kolejną odsłoną cyklu Laibach z orkiestrą, który miał swoją premierę w słynnym Henry Le Boeuf Hall w BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli. Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski Laibach przygotowuje spektakl multimedialny inspirowany III Symfonią „Sinfonia Sacra” Andrzeja Panufnika w aranżacji na zespół i orkiestrę.

Premiera tego projektu z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Lwowskiej oraz chóru odbędzie się 12 maja 2018 r. w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Koncert Laibach „Polonia” jest wspólną produkcją Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Laibach to zespół bardzo dobrze znany w naszym kraju. Awangardowa ekipa łączy w swej muzyce industrial, metal i neoklasykę. Ich nazwa to niemieckie tłumaczenie Lublany, stolicy Słowenii. Istotną pozycją w ich dorobku jest muzyka do przedstawienia „Macbeth”, wystawianego w Hamburgu. Arcydziełem są przeróbki hymnów państwowych nagrane na albumie „Volk”.

Grupa Laibach czerpie ze stylistyki m.in. heavy metal, muzyki disco i techno, wykorzystywał elementy i przeróbki dzieł klasycznych, m.in. Holsta, Brucknera, Orffa, Liszta i Szostakowicza, czy utworów współczesnych artystów rockowych, m.in. Queen, The Beatles czy The Rolling Stones.

Laibach pobiera materiał muzyczny różnego pochodzenia i przetwarza go do własnych celów, w artystyczny ready-made w sensie Marcela Duchampa i Josepha Beuysa. Prace muzyczne i plastyczne Laibacha są przetworzeniem symboli, znaków i cytatów z najróżniejszych kontekstów artystycznych i polityczno-historycznych.

Laibach to muzyka, to niezapomniane koncerty, mistyczne i teatralne, to charakterystyczna „pilotka” Milana Frasa. To zaskakujące projekty, jak choćby ten na zlecenie polskiego Narodowego Centrum Kultury z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Koncertowi towarzyszyć będzie prezentacja bogatego dorobku zespołu – projekcje filmów dokumentalnych poświęconych Laibachowi oraz spotkania z filozofami i teoretykami sztuki analizującymi twórczość grupy.

Utwór został zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza jako część międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego obchodom 100-lecia odzyskaniu przez Polskę Niepodległości – Polska100 / wsparcie finansowe Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program Niepodległa 2017-2021.

Wydarzenie specjalne z okazji 10-lecia Ośrodka „Rozdroża” oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Produkcja: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” / Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Bilety

Bilety na koncert dostępne w kasach Centrum Spotkania Kultur oraz na eventim.pl

Zdjęcia

Multimedia

Linki

Kontakt

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin

Tel: +48 (81) 466 61 67
Fax: +48 81 466 61 64
E-mail: rozdroza@rozdroza.com

Mapa

© Rozdroża 2024 ― wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności

Organizator:

Patronat:

Mecenasi:

Projekt „BIT20” został dofinansowany z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Działania 2. „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

Skip to content ––