12 Maja 2019 / Niedziela / 19:00
Sala operowa Centrum Spotkania Kultur
Laibach (SLO)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej (UA)
Chór „Gloria” (UA)
Filip Rathé – dyrygent
Prapremiera. Na podstawie Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika.
Koncert nieprawdopodobny. Nie ma niczego estetycznie wspólnego pomiędzy mocną, drapieżną muzyczną kreską Laibacha i subtelnym, klasycyzującym, misternym w strukuralanych układach Andrzejem Panufnikiem – jeszcze jednym migrancie kultutrowo-politycznym na tegorocznych Kodach. W dodatku w jego dziele szczególnum – Sinfonia Sacra. A jednak … Po pierwsze: nie wiemy jak Laibach to zrobi – widomo, premiera. Po drugie: nic tak naszej tęsknoty do piękna i harmonii nie wzmacnia jak trzy łyki rzeczywistości. Boże święty, czy te fotele mają pasy?
Projekt „Polonia” legendarnej awangardowej słoweńskiej grupy Laibach jest kolejną odsłoną cyklu Laibach z orkiestrą, który miał swoją premierę w słynnym Henry Le Boeuf Hall w BOZAR Centre for Fine Arts w Brukseli. Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski Laibach przygotowuje spektakl multimedialny inspirowany III Symfonią „Sinfonia Sacra” Andrzeja Panufnika w aranżacji na zespół i orkiestrę.
Premiera tego projektu z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Lwowskiej oraz chóru odbędzie się 12 maja 2018 r. w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Koncert Laibach „Polonia” jest wspólną produkcją Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.
Laibach to zespół bardzo dobrze znany w naszym kraju. Awangardowa ekipa łączy w swej muzyce industrial, metal i neoklasykę. Ich nazwa to niemieckie tłumaczenie Lublany, stolicy Słowenii. Istotną pozycją w ich dorobku jest muzyka do przedstawienia „Macbeth”, wystawianego w Hamburgu. Arcydziełem są przeróbki hymnów państwowych nagrane na albumie „Volk”.
Grupa Laibach czerpie ze stylistyki m.in. heavy metal, muzyki disco i techno, wykorzystywał elementy i przeróbki dzieł klasycznych, m.in. Holsta, Brucknera, Orffa, Liszta i Szostakowicza, czy utworów współczesnych artystów rockowych, m.in. Queen, The Beatles czy The Rolling Stones.
Laibach pobiera materiał muzyczny różnego pochodzenia i przetwarza go do własnych celów, w artystyczny ready-made w sensie Marcela Duchampa i Josepha Beuysa. Prace muzyczne i plastyczne Laibacha są przetworzeniem symboli, znaków i cytatów z najróżniejszych kontekstów artystycznych i polityczno-historycznych.
Laibach to muzyka, to niezapomniane koncerty, mistyczne i teatralne, to charakterystyczna „pilotka” Milana Frasa. To zaskakujące projekty, jak choćby ten na zlecenie polskiego Narodowego Centrum Kultury z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Koncertowi towarzyszyć będzie prezentacja bogatego dorobku zespołu – projekcje filmów dokumentalnych poświęconych Laibachowi oraz spotkania z filozofami i teoretykami sztuki analizującymi twórczość grupy.
Utwór został zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza jako część międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego obchodom 100-lecia odzyskaniu przez Polskę Niepodległości – Polska100 / wsparcie finansowe Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program Niepodległa 2017-2021.
Wydarzenie specjalne z okazji 10-lecia Ośrodka „Rozdroża” oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Produkcja: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” / Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin
tel: + 48 (81) 466 61 67
fax: +48 81 466 61 64
e-mail: rozdroza@rozdroza.com
Kurator programowy:
Grzegorz Paluch
e-mail: g.palushkin@gmail.com
Koordynatorka produkcji:
Agata Tomasik
tel:+48 81 466 61 68
e-mail: a.tomasik@rozdroza.com
Media / Promocja:
Klaudia Olender
tel: +48 81 466 61 68
e-mail: k.olender@rozdroza.com
© Rozdroża 2024 ― wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności