15. Festiwal Tradycji
i Awangardy Muzycznej
KODY

24-28 maja 2023

PROGRAM - Pastrami. Dramma per musica

Pastrami. Dramma per musica

12 Maja 2022 / Czwartek / 18:30

Wirydarz klasztoru OO. Dominikanów (ul. Złota 9)

PASTRAMI dramma per musica na podstawie prozy Malcolma XD

prawykonanie

Jacek SOTOMSKI (PL) – muzyka i adaptacja tekstu oryginalnego, komputery, syntezatory

Gosia PAUKA (PL) – narrator

Aleksandra MATLINGIEWICZ (PL) – narrator

PASTRAMI to sceniczna forma teatralno-muzyczna, oparta na fragmentach książki Malcolma XD o takim samym tytule. W swoim zbiorze past autor przedstawia obraz Polski w oczach młodej dorosłej osoby, która dorastała w absurdach czasów transformacji i wszystkich wynaturzeń, do których się przyczyniły w XXI wieku. Formy bazują na internetowym fenomenie pasty – krótkiego opowiadania, w którym po zamianie kluczowych słów, nadal przedstawiają te same absurdy, tyle że w innym kontekście. Malcolm XD, najbardziej nieznany człowiek w Polsce, jest autorem chyba najpopularniejszej pasty – o starym fanatyku wędkarstwa (w krótkometrażowej ekranizacji w rolę starego wciela się Piotr Cyrwus), która doczekała się niezliczonych iteracji, w tym tak hermetycznych środowiskowo jak “starego fanatyka muzyki eksperymentalnej”.

W swojej adaptacji Jacek Sotomski rozpisuje historie z wybranych past na dwoje aktorów i live electronics. Inscenizacja będzie korzystała z minimalnej ilości środków scenicznych, żeby uwypuklić walory języka Malcolma XD, a formalnie będzie nawiązywać do koncertowych wykonań operowych czy słuchowiska. Na scenie wystąpią Krzysztof Brzazgoń i Aleksandra Matlingiewicz w roli narratorów i postaci przy akompaniamencie i kontroli Jacka Sotomskiego.

Jacek Sotomski, urodzony w 1987 roku. Kompozytor, multiinstrumentalista, performer, improwizator, aranżer, były korepetytor, epizodyczny aktor w serialu paradokumentalnym “Dlaczego Ja?”, laureat nagród na konkursach kompozytorskich i festiwalach teatralnych oraz zdobywca drugiego miejsca w konkursie “Pokemony w Borku”; beneficjent stypendiów artystycznych, nominowany do nagród muzycznych za osiągnięcia artystyczne, certyfikowany rekordzista ze znakiem UNI-VIBE; były pracownik sezonowy w małych i dużych przedsiębiorstwach. Jego marzeniem jest zostać członkiem mile-high club. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.

Bilety

Bezpłatne wejściówki

Kontakt

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin

Tel: +48 (81) 466 61 67
Fax: +48 81 466 61 64
E-mail: rozdroza@rozdroza.com

Mapa

© Rozdroża 2024 ― wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności

Organizator:

Patronat:

Mecenasi:

Projekt „BIT20” został dofinansowany z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Działania 2. „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”.

Skip to content ––