16. Festiwal Tradycji
i Awangardy Muzycznej
KODY

20–23 listopada 2024

PROGRAM - RADICAL POLISH ANSAMBL: NOC TRADYCJI / RAZ NA LUDOWO

RADICAL POLISH ANSAMBL: NOC TRADYCJI / RAZ NA LUDOWO

15 Maja 2021 / Sobota / 22:00

Sala Czarna Centrum Kultury w Lublinie / ul. Peowiaków 12

Wykonawcy

RADICAL POLISH ANSAMBL

Maciej FILIPCZUK – skrzypce, kierownictwo muzyczne

Emilia BOLIBRZUCH – skrzypce

Łucja SIEDLIK – skrzypce

Maria STĘPIEŃ – skrzypce

Mateusz KOWALSKI – skrzypce

Marcin LORENC – skrzypce

Piotr GWADERA – perkusja (dżaz)

 

Program:

RPA – RAZ NA LUDOWO / premiera

O muzyczną oprawę „Nocy Tradycji” zadba Radical Polish Ansambl. Artyści pokażą się w nieoczywistej dla siebie odsłonie. Zagrają tak zwane „garnitury”, czyli ulubione zestawy od wiejskich mistrzów z okolic Rawy, Łęczycy, Radomia, z Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny, przywołując tym samym ducha radosnej zabawy o której zapomnieliśmy pogrążeni w pandemicznej smucie.

RADICAL POLISH ANSAMBL – RAZ NA LUDOWO

Radical Polish Ansambl to zespół podejmujący twórczy dialog między tradycją i współczesnością. Muzycy doskonale znani są odbiorcom Festiwalu KODY. Tym razem RPA zagości w nieoczywistej dla siebie odsłonie. „Raz na ludowo”, to tegoroczny klub festiwalowy a jednocześnie wydarzenie, w którym zaproszeni goście podejmują wyzwanie, inaczej niż zwykle – zagrają tradycyjne mazurki i polki  w formie in crudo. Członkowie RPA to wytrawni badacze ludowej kultury muzycznej i uczniowie wiejskich muzykantów, więc z pewnością odnajdą się doskonale również w takiej formule. Podczas tegorocznej Nocy Tańca zabrzmią więc tzw garnitury, czyli ulubione zestawy muzykanckie od mistrzów z okolic Rawy, Łęczycy, Radomia, z Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny. „Raz na ludowo” to slogan, którego w wewnętrznym obiegu używamy jako synonimu, kiczu, płytkiego, powierzchownego podejścia do kultury ludowej. Jest to pewnego rodzaju „gęba” przyprawiana od pokoleń folklorowi traktowanemu instrumentalnie. RPA zmierzy się z takim stereotypowym spojrzeniem grając mazurki i poleczki w sposób naturalny, do tańca. Czy muzykom uda się odczarować to stereotypowe myślenie? Czy RPA dotknie czegoś głębszego w prostych repetytywnych formach naszych najstarszych mazurków? Przekonajmy się o tym wspólnie podczas festiwalowej Nocy Tańca.

RADICAL POLISH ANSAMBL

Radical Polish Ansambl to próba partnerskiego spotkania muzyki tradycyjnej i awangardowej, pomyślana jako realna alternatywa dla stereotypowych wyobrażeń o relacji folkloru i muzyki klasycznej, uwikłanych we wszelkiego rodzaju chłopomanie i pomysły „uwznioślania” ludowości. Dla muzyków RPA wykonawstwo kanonicznych dzieł muzyki współczesnej oraz specjalnie dla nich skomponowanych utworów stanowi okazję do spróbowania zupełnie nowych formuł zbiorowego muzykowania i budowania relacji z publicznością. Dla muzyki współczesnej RPA to gotowa propozycja – powszechnie teraz poszukiwanego  – „nowego wykonawstwa”, opartego paradoksalnie na pradawnym poczuciu rytmu, wrażliwości brzmieniowej i tonalnej oraz formach przekazu ustnego. RPA, zespół założony w 2017 roku i działający pod kierownictwem muzycznym Macieja Filipczuka oraz opieką kuratorską Michała Mendyka, współtworzy sześcioro skrzypków (poza liderem – Izabela Kozak, Łucja Siedlik, Maria Stępień, Mateusz Kowalski i Marcin Lorenc) i perkusista Piotr Gwadera, korzystających z tradycyjnych technik wykonawczych, zaczerpniętych wprost od wiejskich mistrzów. Dołączają do nich gościnnie inni instrumentaliści oraz śpiewacy, zawsze reprezentujący wykonawstwo tradycyjne, nigdy „nutowe”.

*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

*Stowarzyszenie Autorów ZaiKS jest partnerem Festiwalu.

Bilety

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i będą streamingowane na stronie internetowej: www.kody-festiwal.pl oraz w KODOWYM pawilonie (Plac przed Centrum Kultury w Lublinie)

Zdjęcia

Kontakt

Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin

tel: + 48 (81) 466 61 67
fax: +48 81 466 61 64
e-mail: rozdroza@rozdroza.com

Kurator programowy:
Grzegorz Paluch
e-mail: g.palushkin@gmail.com

Koordynatorka produkcji:
Agata Tomasik
tel:
+48 81 466 61 68
e-mail:
a.tomasik@rozdroza.com

Media / Promocja:
Klaudia Olender
tel: +48 81 466 61 68
e-mail: k.olender@rozdroza.com

 

Mapa

© Rozdroża 2024 ― wszelkie prawa zastrzeżone

Polityka prywatności

Organizator:

Patronat:

Mecenasi:

 

Skip to content