23 Listopada 2024 / Sobota / 18:00
Krużganki Klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9
Szesnaście sonat i cztery interludia przecięte na pół. To zapisana improwizacja, która za pomocą śrub, wkrętów, kawałków plastiku i gumy eksploruje brzmienie fortepianu. Jej istotą nie jest bycie przeciwko, ale spojrzenie i wniknięcie dalej, za horyzont. Dlatego z czasem materiały i środki mogą ulec zmianie i taka będzie ta wersja Sonat i Interludiów, pogodzona. To muzyka rozpięta między Wschodem i Zachodem. Z Zachodu płynie melodia i fraza, ze Wschodu rasa i raga. Rasa to smak, aromat, esencja, raga to pragnienie i przyjemność. Sztuka indyjska działa w 9 smakach-emocjach (navarasa), są to: wesołość, zdziwienie, miłość, odwaga, gniew, strach, wstręt, smutek. Dziewiąta z nich, najważniejsza, to spokój.
Występ będzie rejestrowany na żywo przez kamery rozmieszczone wokół fortepianu, uchwycając subtelne ruchy ciała, ekspresje twarzy i interakcje z instrumentem. W czasie rzeczywistym nagrania wideo są przetwarzane i wyświetlane na kilku ekranach rozmieszczonych w przestrzeni stając się żywą częścią wizualnej narracji.
Można siedzieć, leżeć, chodzić, stać, patrzeć przez dźwięk i słyszeć przez obraz. Można do woli.
Pianistka, solistka i kameralistka oddana muzyce XX I XXI wieku, doktorka sztuki. Pedagożka z poczucia misji, z potrzeby ducha joginka. Uczyła się w Raciborzu, Rybniku, Krakowie i Kolonii.
Zdobywczyni nagrody specjalnej w X Konkursie Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach i II nagrody na 23. Concorso Luigi Nono. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Prezydenta Miasta Krakowa. Występowała m.in. na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu, w WDR, Deutschlandfunk, Universität der Künste w Berlinie, Filharmonii Lwowskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (NOSPR).
Wystąpiła na wielu festiwalach: Wien Modern, Acht Brücken, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch”, Sacrum Profanum, MUSICA MODERNA, Audio Art, unsound, NeoArte, TRZY-CZTE-RY. Dokonywała prawykonań utworów m.in. Andrzeja Kwiecińskiego, Artura Zagajewskiego, Cezarego Duchnowskiego, Joanny Woźny, Jarosława Płonki, Jacka Sotomskiego, Marty Śniady, Anny Sowy, Niny Fukuoki, Żanety Rydzewskiej.
Czynnie uczestniczyła w impuls Academy, EWCM, Internationale Ferienkurse für Neue Musik, Ostrava Days oraz Stockhausen-kurse Kürten, kursach zespołów Ensemble Musikfabrik, Ensemble Modern, ensemble recherche. Od 2022 r. prowadzi własną klasę fortepianu w ramach kolejnych edycji Wakacyjnych Kursów Nowej Muzyki dla Wykonawców w Bydgoszczy. Na co dzień prowadzi zajęcia związane z muzyką współczesną w macierzystej akademii w Krakowie.
Odkrywając na nowo muzykę polską, zetknęła się z dziełem Barbary Buczek, co w 2021 roku zaowocowało na festiwalu Sacrum Profanum premierą projektu obejmującego wszystkie utwory fortepianowe kompozytorki.
Artystka wizualna, projektantka graficzna, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Operuje w obszarach grafiki 2D, 3D oraz ich hybrydzie, realizuje wizualizacje oraz instalacje do spektakli oraz koncertów, eksperymentując i doskonaląc umiejętności kreowania przestrzeni sparametryzowanych z silnym naciskiem na integrację ruchu z dźwiękiem.
Prace wideo można było oglądać na wydarzeniach takich jak Sacrum Profanum (Kraków), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (Warszawa), NeoArte — Syntezator Sztuki (Gdańsk), Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY (Lublin), Daegu Contemporary Music Festival (Korea Południowa), DEMO (Holandia).
Zapraszamy do rezerwacji bezpłatnych wejściówek na stronie Kicket.com. Ze względu na ograniczoną pojemność sal koncertowych, liczba miejsc jest ograniczona. Do zobaczenia na KODACH!
We invite you to book your free tickets on Kicket.com. Due to the limited capacity of the concert halls, the number of seats is limited. See you at CODES!