14 Maja 2022 / Sobota / 20:00
Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)
Ensemble E
Daniel FORMO (NOR) – organy, fortepian
Susana SANTOS SILVA (POR) – trąbka
Arne FORSÉN (SWE) – fortepian, klawikord
Helga MYHR (NOR) – skrzypce hardingfele
Sylwia ŚWIĄTKOWSKA (PL) – suka biłgorajska
Maniucha BIKONT (PL) – wokal, tuba
Mats GUSTAFSSON (SWE) – saksofony, prowadzenie zespołu
Program:
Mats GUSTAFSSON – PLUGS EXTENDED (2000/2018/2022) version 13.
Mats GUSTAFSSON – EE OPUS ONE (2022) / prawykonanie
Mats Gustafsson to zjawiskowy specjalista od improwizowanych scenariuszy muzycznych. Mistrz stwarzania dużych muzycznych form w kontakcie z żywym dźwiękiem w czasie realnym. Buduje w procesie warsztatowym wraz z zespołem muzycznym utwór zderzający instrumenty z różnych sfer gatunkowych, w tym konkretnym przypadku tradycyjne norweskie skrzypce hardingfele i sukę biłgorajską. Kawał żywego muzycznego przebiegu ewokujący kolory i mnóstwo energii. Będzie to również debiutancka prezentacja kolektywu ENSEMBLE E – nowego zespołu międzynarodowych artystów i muzyków, działających na polu współczesnej muzyki eksperymentalnej, noise’u, muzyki improwizowanej, współczesnego folku, free jazzu i innych eksperymentalnych dziedzin i tradycji muzycznych.
Ensemble E to międzynarodowy zespół artystów i muzyków, działających na polu współczesnej muzyki eksperymentalnej, noise’u, muzyki improwizowanej, współczesnego folku, free jazzu i innych eksperymentalnych dziedzin i tradycji muzycznych. Muzycy działają pod kierownictwem Matsa Gustafssona i prowadzą pogłębione badania nad tradycyjnymi i alternatywnymi sposobami ekspresji muzyki ludowej Skandynawii i Polski oraz nad tym, jak poprzez umieszczanie tych tradycji w zupełnie nowych sytuacjach może powstać nowa muzyka. Lubelski koncert Ensemble E to debiut zespołu, a kompozycja Gustafssona pt. Opus ONE będzie miała swoją światową premierę. W utworze tym, poza tradycyjnym jazzowym instrumentarium, wykorzystane zostaną instrumenty tradycyjne Polski (suka biłgorajska) oraz Norwegii (skrzypce hardingfele). Sam Mats Gustafsson to zjawiskowy spec od improwizowanych scenariuszy muzycznych, mistrz stwarzania dużych muzycznych form w kontakcie z żywym dźwiękiem w czasie realnym. Kawał żywego muzycznego przebiegu ewokujący kolory i mnóstwo energii.
Projekt In Between Norway & Poland / Culture realizowany jest ze środków z Mechanizmu Finansowego EOG na l. 2014-2021 (Program „Kultura”, Działanie 2. „Poprawa dostępu do kultury i sztuki”).
Partner projektu: Fundacja Avant Art
Wydarzenie towarzyszące 14. Festiwalowi KODY
Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA
ul. Peowiaków 12
20-007 Lublin
tel: + 48 (81) 466 61 67
fax: +48 81 466 61 64
e-mail: rozdroza@rozdroza.com
Kurator programowy:
Grzegorz Paluch
e-mail: g.palushkin@gmail.com
Koordynatorka produkcji:
Agata Tomasik
tel:+48 81 466 61 68
e-mail: a.tomasik@rozdroza.com
Media / Promocja:
Klaudia Olender
tel: +48 81 466 61 68
e-mail: k.olender@rozdroza.com
© Rozdroża 2024 ― wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności